رتبه وبومتریکس و اهمیت آن برای دانشگاه ها

در مطلبی تحت عنوان "دلیل رتبه بندی دانشگاه ها چیست ؟" اشاره کردیم که رتبه وبومتریکس به منظور رتبه بندی دانشگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این مطلب به معرفی سیستم وبومتریکس و بررسی اهمیت آن برای دانشگاه ها و برخی از شاخص های مهم در رتبه بندی خواهیم پرداخت.

 رتبه وبومتریکس یا رتبه بندی وبومتریکس که بر اساس پارامترهایی، وب سایت­ های دانشگاه ­ها و مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی دنیا را رده بندی می کند در سال 2004 توسط آزمایشگاه سایبرمتریک (Cybermetrics Lab) واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا تهیه شده است.

رتبه وبومتریکس

در حال حاضر بیش از 48000 وب سایت دانشگاهی و علمی آموزشی توسط این مرکز بر اساس لینک های موجود و ارزش وب سایت ها رتبه بندی شده اند و هر وب سایت دانشگاهی می تواند رتبه خود را در جهان، قاره یا در کشور خود مشاهده کند.

از اهداف این وب سایت می توان به ایجاد انگیزه در نشر اینترنتی علم و دانش، قرارگیری تجربه ی افراد در اختیار عموم به منظور افزایش انتقال علم و دانش، و حضور دانشگاه ها در فضای مجازی اشاره کرد.

با توجه به اینکه فرضیه اصلی این رویکرد این است که حضور وب سایت و اعتبار آن یک شاخص قابل اعتماد از عملکرد جهانی و اعتبار دانشگاه هاست و به عنوان یک روش غیرمستقیم برای اندازه گیری تمام مأموریت های دانشگاه (تدریس، تحقیق، انتقال) است لذا افزایش رتبه وبومتریکس از اهمیت بالایی برای دانشگاه ها برخوردار است.

اگرچه وب به عنوان یکی از ابزارهای مناسب برای ارتباطات علمی به طور جهانی شناخته شده است، اما این شاخص ها برای ارزیابی تحقیقات علمی و عملکرد علمی دانشگاه ها بسیار نادر است. شاخص های وبومتریکس برای نشان دادن تعهد دانشگاه ها و موسسات آموزشی به انتشار علم در وب سایت ارائه شده است.

شاخص های مهم در رتبه وبومتریکس:

برخی از شاخص های مهم در افزایش رتبه وبومتریکس حجم اطلاعات موجود بر روی وب (Size)، قابلیت دسترسی (Visibility)،  فایلهای محتوایی ارزشمند (Rich Files)، تعداد مقالات و رتبه علمی در گوگل (Google Scholar) است.

بنابر نکات ذکر شده، در طراحی وب سایت های دانشگاهی همواره باید نکات سئو و کدنویسی استاندارد برای سئو رعایت شود و آموزش های لازم به بخش هایی که وظیفه انتشار محتوا را بر عهده دارند داده شود. همچنین کلیه وب سایت های زیر مجموعه دانشگاه به صورت زیر دامنه از دامنه اصلی قرار گیرد و به صورت یکپارچه با وب سایت اصلی باشد. در صورتی که بتوان از توان دانشجویان و اساتید دانشگاه به منظور انتشار محتوای غنی نیز بهره برد.

در مقالات بعدی به بررسی دقیق اهمیت شاخص های مختلف وبومتریکس می پردازیم.